Пільгові кредити на житло на Тернопільщині: хто може отримати та які умови

Пільгові кредити на житло на Тернопільщині: хто може отримати та які умови

Місцеві жителі, переселенці та військовослужбовці Тернопільщини можуть отримати пільговий кредит на будівництво чи купівлю власного житла. Які умови, як скористатися програмами, які документи потрібно – розповідаємо.

Нині в регіоні діє кілька програм пільгового кредитування. Серед них – «єОселя», «Власний дім» і програма для молоді. Про це журналістам «20 хвилин» повідомили в Тернопільській ОВА. У кожної програми – свої умови та відсоткові ставки. Деякі діють лише в сільській місцевості, є також варіанти з безвідсотковими кредитами.

Кредит на житло в селі 

«Власний дім» – дана програма спрямована на покращення житлових умов саме у сільських населених пунктах. Як повідомляють у Тернопільській ОВА, отримати кредит можна на:

Відео дня
  • будівництво нового житла, добудова, реконструкція або капремонт уже зведених будинків, зокрема, із господарськими будівлями (сараї, комори, гаражі);
  • придбання готового або незавершеного будівництвом житла з подальшою його добудовою, реконструкцією та капітальним ремонтом;
  • проведення інженерних мереж: газу, води, каналізації, світла, опалення. Встановлення твердопаливних котлів, підключення до існуючих мереж або створення власних (індивідуальних).

– Від 2022 до травня 2025 року на Тернопільщини кредити за даною програмою отримали 63 родини. Найбільше серед позичальників – це багатодітні родини, учасників бойових дій, а також переселенці. Переважно звертаються за кредитами на реконструкцію, добудову, капітальний ремонт житла, тобто на покращення житлових умов, – журналістам «20 хвилин» у відповіді на запит повідомив заступник начальника Тернопільської ОВА Степан Куйбіда.

Зазначимо, пільговий кредит під 3% річних дають на термін до 20 років, а ось для молодих сімей – до 30 років. Багатодітним сім’ям з трьома і більше дітьми, військовослужбовцям та їхнім родинам – відсотки не нараховують. 

Увага! Якщо позичальник вже старшого віку – кредит дадуть на той період, який залишився до його виходу на пенсію. 

Максимальна сума, яку можна отримати в кредит – до 600 000 гривень, але все залежить від його типу, наголошує Степан Куйбіда. Суму кредитування для кожної заявки визначають кошторисним розрахунком або експертною оцінкою вартості житла. А ось які суми і на що готові виділити – детальніше дивіться на графіку нижче.

Для отримання кредиту, вам необхідно звернутися до Тернопільського обласного фонду підтримки індивідуального житлового будівництва на селі із заздалегідь підготовленим пакетом документів:

  • заяву на надання кредиту; 
  • клопотання органу місцевого самоврядування про надання кредиту;
  • копію документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України;
  • індивідуальний код платника податків;
  • довідку про склад сім’ї, копію свідоцтва про народження дітей (на право пільги за наявності 3-х і більше дітей);
  • довідки про доходи за останні 6-12 місяців, або довідка про ведення особистого селянського господарства;
  • довідка про наявність чи відсутність приватного житла;
  • копія документа, що підтверджує право власності або користування земельною ділянкою (якщо є);
  • проєктну документацію або будівельний паспорт, а на капітальний ремонт – кошторис, вартість виготовлення яких може входити за згодою позичальника до суми кредиту (крім випадків придбання житла);
  • заяву власника житла (якщо купуєте);
  • документи, які підтверджують той чи інший статус (наприклад УБД).

Не пізніше 30 днів з дати реєстрації заяви виконавчий орган фонду приймає рішення про надання або відмову в наданні кредиту. Після розгляду та схвалення заяви – кошти перераховують безготівково на банківський рахунок позичальника. 

Кредит на будівництво, добудову, реконструкцію чи капремонт житла надають частинами – у чотири етапи відповідно до графіка робіт:

  • перший етап – земляні роботи, фундамент, цоколь, гідроізоляція;
  • другий етап – зведення поверхів, встановлення вікон і дверей, дах і покрівля;
  • третій етап – внутрішні роботи, комунікації, господарські споруди;
  • четвертий етап – зовнішні роботи, зовнішні мережі, облаштування під’їздів.

– Графік робіт із термінами є частиною кредитного договору. Його можна змінити за згодою сторін. Кошти видають поетапно – після підтвердження використання попередньої суми (за актом, підписаним позичальником і представником фонду). А ось повертати кредит треба не пізніше ніж через 15 місяців після отримання. Далі – щоквартальні рівні платежі. За бажанням можна погасити кредит і відсотки достроково, – повідомляє у запиті Степан Куйбіда. 

Житлова програма для молоді 

Молоді хлопці, дівчата або сім’ї можуть придбати житло в іпотеку. Якщо говорити про програму, що фінансується з коштів обласного бюджету, то кредит надається під 3% річних, а якщо за рахунок статутного капіталу Держмолодьжитла, то – під 7% річних. Про це журналістам «20 хвилин» розповів директор Тернопільського регіонального управління Держмолодьжитла Андрій Козак.

Від 2022 до травня 2025 року кредит на житло за цією програмою отримали лише три жителя Тернопільщини.  

– Зрозумійте, є певна черга і наразі не так багато грошей можемо запропонувати, тому і мало підтверджених заявок. Бувають випадки, що людина у чергу на кредитування з 2022 року і поки до неї дійшла та черга, то вона вирішила питання з житлом або переїхала за кордон, або не може надати підтвердження про стабільний заробіток. Ті 6%, які треба сплатити одразу – здебільшого не є проблемою для людей, – пояснює пан Андрій. 

Нині кредити видають не всім, а заявник має відповідати заздалегідь затвердженим умовам держави. Із основних – кандидат повинен бути громадянином України, а бажаний вік від 18 до 35 років. Отож, право на отримання кредиту мають: 

  • сім’ї, в якій чоловік та дружина віком до 35 років включно, та їх неповнолітні діти;
  • сім’ї, в якій чоловік або дружина є вченим віком до 40 років включно, який має науковий ступінь доктора наук за умови, що вік іншого з подружжя не перевищує 35 років включно, та їх неповнолітні діти;
  • неповна сім’я в якій мати (батько) віком до 35 років включно мають неповнолітніх дітей (дитину);
  • одинокі молоді громадяни віком до 35 років включно, або вчені віком до 40 років включно, що мають науковий ступінь доктора наук та їх неповнолітні діти».

Важливо! Подружжя не повинно мати у власності житло, площа якого перевищує 13,65 кв.м. Не враховується житло, що залишилося на території тимчасової окупації або де відбуваються активні бойові дії. 

– Розмір кредиту розраховують з урахуванням нормативної площі – 52,5 кв. м для одинокої особи або сім’ї з двох людей та по 21 кв. м на кожного наступного члена сім’ї. А також враховують нормативну вартість житла – найменшого значення між договірною ціною і граничною вартістю, – говорить Андрій Козак.

Увага! Термін повернення кредиту – до 20 років, але не більше ніж до досягнення позичальником пенсійного віку. 

– Щоб отримати кредит, родина повинна бути на обліку як такий, хто потребує покращення житлових умов, підтвердити свою платоспроможність і обов’язково мати можливість внести перший внесок – щонайменше 6% від вартості житла на особистий рахунок у банку, з яким співпрацює Держмолодьжитло, – у відповіді на запит повідомив Степан Куйбіда.  

Хочете отримати кредит – звертайтеся до відділення Держмолодьжитла «Тернопільське регіональне управління» із заздалегідь підготовленими документами, серед яких:

  • заяву про отримання кредиту;
  • довідку про перебування на квартирному обліку або документи, що підтверджують необхідність поліпшення житлових умов для кандидатів, які постійно проживають у сільській місцевості;
  • довідку про склад сім’ї;
  • копію свідоцтва про шлюб, паспортні дані; 
  • копію свідоцтва про народження дитини (дітей);
  • документи, необхідні для визначення платоспроможності кандидата
  • (довідка з місця роботи дорослих членів його сім'ї, у разі потреби - договір поруки, інші документи, що підтверджують його доходи);
  • звіт про незалежну оцінку об’єкта купівлі-продажу;
  • копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера; 
  • витяг з Єдиного державного реєстру ветеранів війни.

Також подати заявку можна на офіційному сайті установи. Андрій Козак наголошує: кредитування здійснюють за звичайною чергою. Все залежить від того, коли ви подали заяву-анкету та який порядковий номер отримали. Інформацію про своє місце в черзі та про рух черги можна знайти на сайті у розділі вкладки «Житлові програми». Як тільки вашу заявку розглянуть і будуть готові профінансувати, вам про це повідомлять телефоном або надійде лист на електронну пошту.

Якщо ви не передумали, то вам дають 15 днів для того, аби зібрати повний пакет документів та остаточно визначитися із житлом, яке ви хочете придбати. Якщо купуєте квартиру від власника, то попередньо роблять нотаріальний договір купівлі-продажу. 

Важливо! Учасник програми не отримує жодних коштів в руки. Все одразу перераховують на рахунок забудовника чи власника житла.

Кредитні кошти повертаєте на офіційний рахунок фонду. Якщо людина припиняє сплачувати кредит, тоді представники фонду змушені будуть звернутися до суду. 

«єОселя»

Ставка кредитування залежить від категорії позичальника. Пільгові умови – 3–6% річних – передбачили для військовослужбовців, медиків, педагогів та науковців. Ставку 7–10% можуть отримати ветерани війни, члени їхніх сімей, переселенці, а також громадяни, які не мають житла або мешкають у помешканні з недостатньою площею –  менше ніж 52,5 м² на одну особу плюс 21 м² на кожного наступного члена сім’ї.

– Щодо відсоткової ставки, то перші 10 років люди сплачують 3% чи 7% – залежить, до якої категорії громадян відноситеся. А ось з 11 року – 6% чи 10%. Кредит на купівлю житла надають до 20 років. А ось початковий внесок – 20%, виключення для молоді – 10%,  – повідомляють в українській фінансовій житловій компанії «Укрфінжитло».

Для того, щоб взяти участь у програмі – необхідно обов’язково бути громадянином України, на момент оформлення кредиту не менше 18 років, а до моменту його погашення до 70 років. Обов’язково треба підтвердити свою платоспроможність – відповідна довідка з місця працевлаштування, а також не фігурувати у санкційних списках.

Важливо! Не враховують нерухомість, що розташована в зоні активних бойових дій та на території, яка перебуває в тимчасовій окупації, знищена/пошкоджена.

Крім того, є певні вимоги до житла, яких варто дотримуватися під час його вибору. За кредитні кошти можна придбати квартиру або майнові права на неї в багатоквартирному будинку, житловий будинок. Щодо площі, якщо це квартира – не більше, ніж 52,5 м² на 1 особу + 21 м² на кожного наступного члена сім’ї додатково. Якщо для житлових будинків – не більше, ніж 62,5 м² на 1 особу + 21 м² на кожного наступного члена сім’ї додатково. 

– Для військовослужбовців за контрактом та силовиків, медиків, педагогів, науковців та ветеранів може бути приватний будинок або квартира в будинку, що будується або не старшому за 10 років. Якщо говоримо за ВПО – житло не старше за 10 років в усіх регіонах, де працює програма. Для всіх інших – приватний будинок або квартира у будинку, що будується або не старшому за 3 роки. Житло, введене в експлуатацію, підлягає обов’язковому страхуванню, – додають українській фінансовій житловій компанії «Укрфінжитло».

Як стати учасником програми? Подайте заявку через додаток «Дія», після її опрацювання отримаєте пропозицію від банків та обрати одну з них. Далі пройдіть перевірку даних та документів у банку, обирайте житло, готуйте необхідні про нього документи, укласти договір з банком та договір купівлі-продажу обраної квартири. 

Зазначимо, що у Тернопільській міській територіальній громаді діє програма компенсації –  міська рада відшкодовує захисникам та захисницям перший внесок за іпотечний кредит на житло. Щоб отримати – звертайтеся до управління соціальної політики – відділу роботи з ветеранами війни та іншими пільговими категоріями, що на вулиці Миколи Лисенка, 8.

Читайте також:

Священник Олексій Філюк пропонує безкоштовне житло для переселенців і тих, кому ніде жити

Прихисток у Хоросткові готовий прийняти 39 переселенців: як отримати місце та які умови для проживання

«Мамо, забери туди, де нестрашно!» Як американці у Копичинцях відновлюють будинки для переселенців

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up